Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zasady polityki czynszowej

Treść

W dniu 31 marca br radni ustalili zasady polityki czynszowej w naszej Gminie.
W odniesieniu do zasobu mieszkaniowego Gminy ustalono czynsz za lokale mieszkalne i za lokale socjalne.
Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania opłat niezależnych od właściciela, tj. za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych. Opłaty mogą być pobierane przez właściciela tylko w wypadkach, gdy najemca nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub usług.

Czynsz obejmuje koszty, administrowania, konserwacji, utrzymania technicznego budynku, utrzymania zieleni i wszystkich pomieszczeń wspólnego użytkowania, otoczenia budynku oraz podatek od nieruchomości.
Wysokość stawki bazowej czynszu za wynajem 1 m² powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych ustala Wójt Gminy w drodze zarządzenia.
Ustalono następujące czynniki obniżające i podwyższające stawkę bazową czynszu:
1) czynniki obniżające stawkę bazową czynszu za 1 m² powierzchni użytkowej lokalu:
a) za mieszkanie w budynku substandardowym
(budynek w złym stanie technicznym nadającym się do remontu) – 10 %,
b) za kuchnię bez bezpośredniego oświetlenia naturalnego – 10 %,
c) za wspólne pomieszczenie socjalne (WC, łazienka) – 10%,
d) za mieszkanie położone na poddaszu – 30 %.
2) czynniki podwyższające stawkę bazową czynszu za 1 m² powierzchni użytkowej lokalu:
a) za instalację centralnego ogrzewania – 10 %,
b) za wc lub łazienkę – 10 %,
c) za mieszkanie położone na I i II piętrze budynku – 10%.
Stawka czynszu za 1m² powierzchni użytkowej lokalu socjalnego wynosi połowę najniższej stawki czynszu za wynajem 1m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego obowiązującej w gminnym zasobie mieszkaniowym.
Podwyższanie czynszu dokonywane będzie na podstawie zarządzenia Wójta Gminy nie częściej niż co 6 miesięcy z zachowaniem przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.
W przypadku podniesienia standardu mieszkania poprzez wykonanie ulepszeń technicznych wynajmujący podwyższa stawkę czynszu.
W przypadku wykonania remontu na koszt najemcy za zgodą wynajmującego, stawka czynszu zostaje obniżona do poziomu 50% stawki określonej zgodnie z § 3 ust. 1 na okres pozwalający odliczyć kwotę poniesionych przez najemcę nakładów. Zakres proponowanych prac remontowych oraz ich koszt stanowiący kwotę odliczenia podlega zatwierdzeniu przez Wójta Gminy. Nie podlegają odliczeniu na podstawie niniejszej uchwały koszty wykonania obowiązków obciążających najemcę na mocy ustawy i umowy najmu. Ostateczna kwota podlegająca odliczeniu ustalana jest na podstawie kosztorysu powykonawczego i protokołu odbioru robót. Odliczenie następuje od dnia podpisania przez wynajmującego i najemcę aneksu do umowy najmu lokalu.
Wysokość czynszu za lokal mieszkalny stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i stawki czynszu określonej dla danego lokalu według zasad wyżej określonych.
Wysokość czynszu za lokal socjalny stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i stawki czynszu za lokal socjalny.
Czynsz najmu wraz z innymi należnymi opłatami płacony jest w terminie do końca miesiąca za dany miesiąc.

Autor: RZ

Tagi: czynsz