Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wystawa fotograficzna w 67 rocznicę mordu katyńskiego

Treść

Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej w dnaich 17-23 czerwca 2007r. zaprasza na WYSTAWĘ FOTOGRAFICZNĄ
w 67 rocznicę mordu katyńskiego, pt. „NA NIELUDZKIEJ ZIEMI – Charków, Katyń, Miednoje”.



Ekspozycja „Na nieludzkiej ziemi - Charków, Katyń, Miednoje" składa się z osiemdziesięciu fotografii umieszczonych na siedemnastu planszach. Jest to dokumentacja ekshumacji przeprowadzonych w latach 1991 i 1995 na terenie zbiorowych mogił polskich oficerów w Charkowie, Katyniu i Miednoje. Na zdjęciach uwiecznione zostały szczątki ludzkie, przedmioty osobiste oraz dokumenty będące własnością pomordowanych.
Pakt Ribbentrop-Mołotow, zawarty w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku, przesądzający o agresji niemieckiej i rosyjskiej, przewidywał podział i likwidację państwa polskiego. 1 września wojska niemieckie przekroczyły granice z Polską, a 17 września Armia Czerwona dokonała ataku od wschodu Rzeczypospolitej.
Po zakończeniu walk lokalnych, ze stawiającymi opór jednostkami polskimi, Rosjanie wzięli do niewoli ogromne ilości jeńców (oficerów, podoficerów i szeregowców).
3 października 1939 roku Beria rozkazał wyselekcjonowanie z masy jeńców oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, pracowników wywiadu, sądownictwa i zgrupowanie ich w obozach Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa. W rezultacie przeprowadzonej segregacji w Ostaszkowie skupiono funkcjonariuszy Policji Państwowej i pracowników sądownictwa, żołnierzy i oficerów KOP, zaś Kozielsk i Starobielsk stały się obozami dla oficerów Wojska Polskiego.
Wniosek o rozstrzelanie jeńców złożył ludowy komisarz spraw wewnętrznych Lawrientij Beria. Decyzja zapadła 5 marca 1940 roku.
Akcja masowych rozstrzeliwań, powierzona specjalnym grupom NKWD, rozpoczęła się w kwietniu 1940 roku i trwała mniej więcej do połowy maja. W tym okresie wymordowano 14 552 jeńców.
W lesie katyńskim od 3 kwietnia do 12 maja 1940 r. zabito 4421 jeńców z obozu kozielskiego. Z obozu w Ostaszkowie w okresie od 4 kwietnia do 16 maja wymordowano 6311 jeńców. Ofiary mordu zostały pochowane w miejscowości Miednoje w 20 zbiorowych mogiłach. Więźniowie obozu starobielskiego w liczbie 3820 rozstrzeliwani byli w okresie od 5 kwietnia do 12 maja w lesie pod Charkowem.
24 stycznia 1944 r. Sowiecka Komisja Specjalna, prowadząca prace ekshumacyjne w Katyniu od 16 do 23 stycznia, ogłosiła komunikat, z którego wynikało, iż mordu dokonali Niemcy w końcu 1941 roku, po zajęciu tych terenów, a ekshumacje z roku 1943 były wynikiem starannie przygotowanego przez Niemców fałszerstwa.
Mimo wysiłków sowieckich nie włączono tych pomówień do aktu oskarżenia w procesie norymberskim. Komunistyczne władze PRL podtrzymywały sowiecką wersję wydarzeń aż do 1990 roku. Mówienie prawdy o tych wydarzeniach kończyło się szykanami komunistycznej administracji, a czasami
prześladowaniem przez Służbę Bezpieczeństwa. Dopiero w 1992r. Polska otrzymała kopię decyzji Berii o rozstrzelaniu Polaków.
Pierwsze prace ekshumacyjnej z udziałem przedstawicieli polskich rozpoczęły się 23 lipca 1991 roku. Uroczyste otwarcie i poświęcenie cmentarzy odbyło się w roku 2000.

Autor: RZ

Tagi: Charków Katyń Miednoje na nieludzkiej ziemi