Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Ochotnicy Dolnej – Młynne zostanie utworzona pierwsza niepubliczna szkoła podstawowa.

Treść

W dniu 27 lutego br radni Rady Gminy Ochotnica Dolna podjęli uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej – Młynne z dniem 31 sierpnia 2008 r. Jednocześnie radni zobowiązali Wójta Gminy do wystąpienia do Małopolskiego Kuratora Oświaty o opinię w sprawie likwidacji szkoły i zawiadomienia rodziców uczniów o zamiarze tej likwidacji.
Rada Gminy na tej samej sesji jednogłośnie poparła inicjatywę założenia i prowadzenia przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych i Kulturalnych w Ochotnicy Dolnej – Młynne szkoły podstawowej o uprawnieniach szkoły publicznej. Rada Gminy upoważniła Wójta do współpracy ze Stowarzyszeniem w celu realizacji inicjatywy założenia i prowadzenia szkoły podstawowej w Młynnym, a w szczególności do użyczenia Stowarzyszeniu budynku Szkoły Podstawowej – Młynne wraz z wyposażeniem.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w tym roku, w celu założenia i poprowadzenia szkoły podstawowej o uprawnieniach szkoły publicznej. Będzie to pierwsza tego typu placówka oświatowa w gminie, a nawet w powiecie. Prezesem Stowarzyszenia został wybrany p. Józef Chrobak – Sołtys Sołectwa Młynne
Powyższa reorganizacja spowodowana jest niewielką ilością uczniów uczęszczających do tej szkoły, na dzień dzisiejszy jest ich 70 oraz niżem demograficznym w najbliższych latach wg. których liczba dzieci przychodzących do Szkoły Podstawowej w Młynnym będzie się stopniowo zmniejszać. Przewidywana liczba uczniów w roku 2008 – 8 dzieci, w 2009 – 15 dzieci, 2010 – 9, 2011 – 5 i 2012 – 9.
W nowej szkole z perspektywy uczniów nic się nie zmieni, nie ma mowy o czesnym, czy też innych opłatach. Zakres programowy w szkole niepublicznej nie może różnić się od programu realizowanego w szkołach publicznych. Obydwa typy szkół muszą realizować minimum programowe ustalone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Często szkoły niepubliczne proponują ciekawszą ofertę programową, rozszerzoną o liczne dodatkowe zajęcia również pozalekcyjne. Uzyskanie przez Szkołę Podstawową Młynne uprawnień szkoły publicznej pozwala wydawać uczniom tej Szkoły takie same świadectwa jak te, które otrzymują uczniowie szkół publicznych.
Nadal szkoła będzie otrzymywała subwencję oświatową z Ministerstwa za pośrednictwem gminy. Stowarzyszenie ma możliwość pozyskiwania środków finansowych z funduszy unijnych oraz innych źródeł. Jedyną istotną modyfikacją jest rezygnacja nauczycieli z pewnych przywilejów wynikających z Karty Nauczyciela, ponieważ zatrudnieni będą na podstawie kodeksu pracy.

Autor: RZ