Sternik czeka na sternika
Treść
W sanktuarium w Łagiewnikach trwają przygotowania do papieskiej pielgrzymki. To tutaj w sobotę o godz. 13 Benedykt XVI spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi, a także z siostrami zakonnymi. Prócz kwiatów w biało-żółtych barwach i powitalnego transparentu na papieża czekać będzie pomnik jego poprzednika na Stolicy Piotrowej.
Rzeźbę, przedstawiającą Jana Pawła II z uniesionymi wiatrem szatami, osadzono, przy pomocy dźwigu, na specjalnym wsporniku w kształcie łodzi, który jest zwieńczeniem wieży przy łagiewnickiej bazylice. Pomnik rzeźbę, autorstwa prof. Witolda Cęckiewicza, ma pobłogosławić Benedykt XVI.
Biorąc pod uwagę, iż wieża ma 77 metrów wysokości (tyle lat miał Jan Paweł II, gdy własnym podpisem zatwierdzał projekt sanktuarium), łagiewnicki pomnik będzie bodaj najwyższym na świecie. Ks. bp Jan Zając, kustosz sanktuarium w Łagiewnikach, przypomina, że koncepcja pomnika rzeźby upamiętniającego papieża Polaka w tym miejscu powstała już w trakcie projektowania wieży. Wykonany w czasie jej budowy w 1999 roku wspornik o kształcie łodzi czekał na postawienie na nim Wielkiego Sternika Kościoła, jakim niewątpliwie był zmarły przed rokiem papież.
Wykonana z brązu postać Ojca Świętego jest tak usytuowana, że Jan Paweł II patrzy w stronę klasztoru i kaplicy, w której modlił się w latach wojny. Rzeźbiarze współpracujący z prof. Cęckiewiczem - Wincenty Chlipała i Piotr Chwastarz - podkreślają, że twarz Ojca Świętego wyraża dobroć, siłę, pogodę ducha i zdecydowanie. W rękach ma on dwa symbole: krzyż wieńczący pastorał - oznakę stałego krzewiciela wiary oraz gołębia - symbolizującego niestrudzonego orędownika pokoju.
(G)
"Dziennik Polski" 2006-05-25
Informacja z serwisu www.malopolskie.iap.pl
Autor: ab