Pomoc materialna dla uczniów
Treść
Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy
uchwalony uchwałą nr XXXII/228/05 Rady Gminy Ochotnica Dolna z dnia 31 marca 2005 roku
UPRAWNIENI DO KORZYSTANIA Z POMOCY
Uprawnionymi do otrzymania stypendium szkolnego są:
1) uczniowie szkół publicznych i niepublicznych o upraw-nieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchacze publicznych kolegiów nauczycielskich, na-uczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów praco-wników służb społecznych - do czasu ukończenia kształ-cenia, nie dłużej, jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
2) wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust, 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom, i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, realizację odpowie-dnio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
3) uczniowie szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla doro-słych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
4) słuchacze niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, wynika-jącej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szcze-gólności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie; nie-pełnosprawność; ciężka lub długotrwała choroba; wielo-dzietność; brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuń-czo wychowawczych; alkoholizm, lub narkomania a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Uprawnionymi do otrzymania zasiłku szkolnego są też osoby znajdujące się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
FORMY STYPENDIUM SZKOLNEGO
Formami stypendium szkolnego są:
1) całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole, w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
2) pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników i innych pomocy naukowych;
3) całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych.
Formą zasiłku szkolnego może być świadczenie pieniężne na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
TRYB I SPOSÓB PRZYZNAWANIA ŚWIADCZEŃ
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na:
1) wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia, po za-ciągnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych.
2) wniosek odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych.
Wniosek o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym i załączniki do wniosku nie podlegają opłacie skarbowej.
Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej załącza się zaświadczenie o wysokości dochodów, a w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne przez ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej załącza się:
1) oświadczenie rodziców, opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia o dochodach rodziny
2) zaświadczenie o wysokości dochodów (netto i bez składki zdrowotnej);
3) zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;
4) zaświadczenie o korzystaniu z zasiłku rodzinnego z GOPS lub KRUS;
5) zaświadczenie o stanie gospodarstwa rolnego (liczba hektarów przeliczeniowych);
6) zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej);
7) zaświadczenie z Urzędu Pracy o rejestracji bezrobotnych i pobieranym zasiłku;
8) odcinki renty, emerytury, alimenty z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
Organ rozpatrujący wniosek może zażądać dołączenia do wniosku dodatkowych dokumentów (np. orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lekarskie o ciężkiej, bądź długotrwałej chorobie, orzeczenie sądu rodzinnego dotyczące spraw pozbawienia ograniczenia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej).
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna, na dziennik podawczy do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego.
Wniosek o zasiłek szkolny można składać w Urzędzie Gminy na dziennik podawczy w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia, zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.
Rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń otrzymujący stypendium szkolne są zobowiązani niezwłocznie poinformować wójta o każdej zmianie w ich sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej, która wiąże się z podstawą do przyznania stypendium szkolnego.
Uczeń traci prawo do otrzymywania stypendium jeżeli: przerwał naukę w szkole; został skreślony z listy uczniów; powtarza klasę - z przyczyn innych niż zdrowotne.
Ze szczegółowym regulaminem udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Ochotnica Dolna można zapoznać się w Urzędzie Gminy pok. Nr 7 – Zespół Obsługi Finansowej Szkół oraz w Internecie pod adresem www.ochotnica.pl
Autor: RZ
Tagi: stypendium