Memoriał Akademii Oświęcimskiej
Treść
Podczas niedzielnej wizyty na terenie byłego obozu śmierci w Auschwitz zostanie wręczony Benedyktowi XVI Memoriał Akademii Oświęcimskiej - poinformowali wczoraj w Krakowie współautorzy pomysłu: kard. Franciszek Macharski, Stefan Wilkanowicz oraz prof. Andrzej Zoll.
Ujawnili jedynie, że memoriał składać się będzie z deklaracji oraz kilkunastu komentarzy. Udostępniony został tylko tekst Stefana Wilkanowicza, laureata Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II - "Wszyscy jesteśmy oświęcimianami".
Akademia Oświęcimska zrzesza ludzi i organizacje działające na rzecz przybliżenia i pogłębienia nauczania Jana Pawła II, które przedstawił 7 czerwca 1979 r. w Oświęcimiu.
- Jan Paweł II sformułował wówczas koncepcję praw człowieka, której centralnym punktem jest poszanowanie godności człowieka - mówił prof. Andrzej Zoll. Kard. Franciszek Macharski przypomniał, że 17 lat temu papież z Polski podkreślił w Oświęcimiu, że Auschwitz było również nieszczęściem dla tych, którzy dopuszczali się zbrodni.
Stefan Wilkanowicz zwrócił natomiast uwagę, że obecne pokolenia mało wiedzą o tym, co działo się w Auschwitz i o postawie mieszkańców Oświęcimia w latach wojny. - Wie się o ojcu Maksymilianie Kolbem, a nie wie się o wielu innych, którzy również zachowali się heroicznie. Stefan Wilkanowicz przypomniał, że 10 proc. mieszkańców Oświęcimia pomagało więźniom obozu śmierci, a najmłodszy uczestnik ruchu oporu miał 6 lat.
- Oświęcim może być też źródłem nadziei - powiedział laureat Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II.
(K.W.)
"Dziennik Polski" 2006-05-25
Informacja z serwisu www.malopolskie.iap.pl
Autor: ab