Przejdź do treści
Przejdź do stopki

20 lat po Czarnobylu

Treść

Przypadająca dziś 20. rocznica wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu zostanie upamiętniona w wielu krajach m.in. okolicznościowymi uroczystościami oraz marszami. W samym Czarnobylu zaplanowano rocznicowe obchody w pobliżu reaktora, który eksplodował 26 kwietnia 1986 r. Ocenia się, że była to największa katastrofa w cywilnej energetyce jądrowej na świecie.
Wybuch doprowadził do skażenia ok. 100 tys. km kw. powierzchni, z czego 70 proc. na Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową, a także do Grecji i Włoch, a według niektórych źródeł nawet do wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tylko liczba zmarłych na raka, wywołanego przez skażenie po wybuchu, może sięgać 9 tysięcy. Z kolei z raportu opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez organizację ekologiczną Greenpeace wynika, że z powodu różnych chorób, które można uznać za wywołane katastrofą, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji dotychczas zmarło w sumie ok. 200 tys. ludzi.
Sejm Litwy uczcił wczoraj minutą ciszy pamięć ofiar tragedii, a parlamentarzyści przyjęli specjalną rezolucję. Wyrazili w niej solidarność z narodami, które ucierpiały w wyniku katastrofy. W likwidacji skutków wybuchu brało udział około 7 tys. mieszkańców Litwy. Połowa z nich nie żyje.
Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin odznaczył wczoraj grupę likwidatorów skutków eksplozji. Obiecał też zajęcie się kwestią powołania międzynarodowego centrum rehabilitacyjnego dla ofiar Czarnobyla.
BM, PAP

"Nasz Dziennik'[ 2006-04-26

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: ab