Przejdź do treści
Przejdź do stopki

150 "szklaków" w ratuszu

Treść

Przejawów pracowitości ks. Stanisława Wojcieszaka, proboszcza z Ochotnicy Dolnej - prócz zwykłej posługi duszpasterskiej - jest wiele: począwszy od krucjaty antyalkoholowej, przez msze "turystyczne" na rozpoczęcie i na zakończenie sezonu w Gorcach, założenie wspaniałego ogrodu, po malarstwo na szkle.
Wystawa, która gościła przez jakiś czas w krakowskim Instytucie Jana Pawła II, teraz przyjechała do Nowego Targu i już wypełniła sale na I piętrze ratusza. Zmieściło się w nich 150 obrazów ułożonych w różne cykle tematyczne. Jeden z nich poświęcony jest Nowemu Targowi i życiu religijnemu w stolicy Podhala - obejmuje wizerunki wszystkich miejscowych kościołów i kaplic oraz patronów, pod których wezwaniem je budowano. Drugi duży cykl wykorzystuje różne motywy ikonograficzne, a składa się nań mnóstwo wyobrażeń świętych, Chrystusa i Matki Bożej. Kolejny obszerny watek w proboszczowych obrazach to życie górali - legendarne, żywiołowe, podobne kolorowej bajce, ale i to powszednie, ubarwione jedynie estetyką przedstawienia. Czwarty nurt, który się wyodrębnia z obfitej twórczości księdza Wojcieszaka, to kwiaty - fantastyczne motywy roślinne, inspirowane w dużej mierze tym, czym rozkwita ogród przy ochotnickiej plebanii. A oglądając barwny tłum "szklaków" w ratuszowych salach, warto podnieść oczy na "listwę" utworzoną w przedsionku - obsiedli ją anieli w postaciach tak pięknych, że trudno od nich oderwać oczy...

Niezaprzeczalne walory malunków na szkle wykonanych przez proboszcza z Ochotnicy, to kompozycyjne wyczucie i świeży, radosny, nasycony koloryt. Kompozycja przybliża obrazki do oleodruków umieszczanych na "listwie" góralskiej izby; koloryt tworzy klimat cudowności i baśni. Ksiądz artysta raz używa farb nieprzejrzystych, a raz witrażowych, wzbogacając efekt o przenikanie światła.

150 kolorowych szkieł w ramach to oczywiście zaledwie część bogatej autorskiej kolekcji proboszcza z Ochotnicy. W malowane opowieści o pięknie, dobru, świętości i cudzie trzeba się wpatrzeć. Otwarcie wystawy - w czwartek, 27 lutego o godz. 17.

(ASZ)
Artykuł z Dziennika Polskiego z dn. 25-02-2003

Autor: DW